STRATEGIE INVESTOVÁNÍ A INVESTIČNÍ HORIZONT

Strategie investování a investiční horizont

Cílem článku je pomoci vám snížit riziko při investování.

Investování je výměna dnešní hodnoty za hodnotu budoucí. Když investujete do vzdělání dětí, jde o dlouhodobou, průběžnou investici. Očekáváte výsledek, ten je nejistý:-).

Obdobně, jste vlastníkem firmy. Na začátku jste stanovil strategii a investoval (peníze, čas, know-how, …) s očekáváním pozitivního výsledku v budoucnu.

Investování finančního majetku vychází ze stejného principu. Potřebujete strategii, která zahrnuje správný mix rizika, investiční horizont a potřebu likvidity. A peníze!

Čas je důležitý faktor pro úspěch

Časový rozměr investice je důležitý. Když jeho délka odpovídá typu a rizikovosti investice, lze předpokládat, že investice vytvoří očekávaný výnos. Potřebujete tedy vědět na jak dlouhou dobu investujete, jinými slovy investiční horizont.

Jak dlouhý máte investiční horizont?

Předpokládejme, že jste vlastník prosperující firmy. Podnik tvoří zisk a vy z něj pohodlně pokryjete celoroční náklady rodiny. A ještě vám přebývá. To jsou investovatelné prostředky, které chcete zhodnotit.

Víte, že dlouhodobější investice obvykle přináší vyšší zhodnocení. Jak dlouhý investiční horizont musí být, aby vše fungovalo? U dluhopisů se podívejte na dobu splatnosti. U dluhopisových fondů a ETF vyhledejte jejich duraci. U akcií, akciových fondů a ETF počítejte s 10 a více lety.

Máte investiční horizont 10 let? Je to dlouhá doba, stát se může cokoliv a vy pak budete potřebovat likvidní prostředky dříve. Jaké větší výdaje v průběhu 10 let očekáváte? A které z nich nepůjde pokrýt z ročního přebytku vašeho podnikání a jiných dostupných zdrojů? Koupě rodinného domu? Využijete hypoteční úvěr. Co podstatného zbývá na seznamu očekávaných výdajů?

Likvidita [vlastnost investice rychle být změněna na likvidní prostředky, hotovost]

Pokud k investici zvolíte veřejně obchodované aktivum – dluhopis, akcii na burze ve vyspělé zemi, dluhopisový nebo akciový fond nebo ETF – máte vysokou pravděpodobnost, že je budete moci prodat v kterýkoliv okamžik. Když nastane nepředpokládaná situace mimo plánovanou strategii, dostanete se k likvidním penězům.

Samozřejmě, mohou nastat kritické okamžiky na finančních trzích, třeba jako v období 2008-2009, kdy neexistovala kupní strana, všichni prodávali. Nebo došlo k zastavení odkupů ze strany správců fondů, kteří mají tuto možnost ze zákona. Je dobré o těchto možnostech vědět, ale jde o situace, které nastávají spíše výjimečně. Stoupenci černých labutí si na mně smlsnou:-).

Neplánované zkrácení investičního horizontu

Cena při prodeji před uplynutím plánovaného investičního horizontu nemusí být nejvýhodnější. A koneckonců ani po jeho uplynutí ne. Teorie investování se opírají o investiční horizont s odpovídající délkou. Jeho zkrácení hodnotí jako zvýšení rizika. Přesvědčit sebe o dodržení investičního horizontu i investiční strategie je jednou z mentálních překážek správného investování.

Vnímání času

Kde jste byli před deseti lety na dovolené? Chci přesnou odpověď. Nevíte jistě? Věnujte čas nalezení fotografií z léta 2007. Pamatovali jste si správně? Nebo jste se spletli a dovolená, kterou jste považovali za náplň léta 2007 se uskutečnila později, tj. v letech 2008 a dále? Je to důležité, protože lidé často vnímají budoucnost jako vzdálenou, nejasnou a „v mlžném oparu“. To zvyšuje jejich nejistotu a opatrnost při rozhodování. „Investice na 10 let? To už tady nebudu! 3 roky jsou maximum!“ A jsou v nejlepších letech, sportují a těší se dobrému zdraví. Zkrácením investičního horizontu si zároveň podstatně sníží možný výnos.

Nebo z investování udělají spekulaci („Vím, že mám investovat dlouhodobě, ale já nechci, chci výnos a krátkou dobu, tak vyberu produkt, který mi tuto kombinaci nabízí.“ Malou šanci sice teoreticky mají, ale lze ji srovnat třeba s pokusem chytit na poli zajíce holýma rukama. Když budou zkoušet dostatečně dlouho, jednou se to podaříJ. Všechny ostatní pokusy budou nejspíš zklamáním. Buď nominálně nevydělají nic nebo málo nebo utrpí ztrátu. Celkovým výsledkem bude ztráta, když ne nominálně, tak reálně (porovnáním s inflací) téměř jistě. A ty transakční náklady! Skvělý klient pro prodejce zázračného instrumentu!

Zpátky k dovolené. Faktem je, že minulost se nám zdá nedávná. Jistě jste slyšeli své rodiče a prarodiče říkat, jak ten život rychle utekl. Pamatujete si, jak jste vedli děti do první třídy a zdá se to jako včera. A zítra doprovodíte do první třídy vnoučata. 10 let není dlouho. Jen se sami sebe snažíme přesvědčit, že je.

Jak uvažují šlechta a církev

Která instituce je nejstarší na světě a stále v provozu? Církev a funguje velmi dobře. Jasně, jde o příměr. Ale – v jakém časovém horizontu uvažujete, když zahájíte stavbu katedrály a víte, že ji budete stavět 100 let? Ani lidský život nestačí, současný produktivní věk je 50-60 let. Proč? Chtěli uchovat hodnoty – materiální i duchovní. Když dnes vysadíte les, kdy do něj půjdete na hřiby? Zasadíte jabloň z jadérka, když budete chtít sklízet jablka za 3 roky? Kdo tedy jabloň zasadí? Nebo je ovocný strom špatná investice? Jak to, že máme k dispozici čerstvá jablka?

Jakub Krčín pro šlechtický rod Rožmberků v 16. století zakládal rybníky, které dodnes (přes 400 let) fungují. Rožmberkové investovali, aby byli v budoucnosti „kapitálově silnější“ a jejich příjem pocházel z diverzifikovaných zdrojů. Změnit relativně vysoko položenou a podmáčenou louku, kde roste jen tráva, na rybník a mít z této plochy zajímavější příjem, tomu říkám odvážné a dlouhodobě správné rozhodnutí. Neočekávali návrat investice během tří let.

Koupíte si rodinný dům? I když jej budete splácet desítky let? Budete ho chtít prodat za 3 roky?

Shrnutí

Lepších výsledků při investování dosáhnete při dodržení plánovaného investičního horizontu. Aktiva s vysokou likviditou dávají možnost investiční horizont zkrátit. Poraďte se s odborníkem, jehož příjem nezávisí na vaší koupi produktu!

Otázky

  • Jaký máte investiční horizont?
  • Kdo vám pomůže stanovit optimální složení investic?
  • Když vás bolí zub, jdete se poradit za sousedem?

Příběh firmy Kunz & partneři: Z banky k investičnímu poradenství založenému na důvěře

Na počátku byl Tondův sen, vytvořit lídra v investičním poradenství v České republice Oba dva jsme začínali jako bankéři. Vždy…

PF 2020

Vážení přátelé, za tým Kunz a partneři s.r.o. vám přeji krásné Vánoce, pevné zdraví, spoustu radosti a štěstí. Přeji vám, ať často…

DLUHOPISY - JE ČAS VYSTOUPIT?

Oblíbená diskuze, tentokrát na téma "Dluhopisy - je čas vystoupit?". Pohled investora = věřitele. Jak vnímat půjčku a jak dluhopis?…

Zaujali jsme Vás?

Spojte se s námi a rádi se s Vámi potkáme osobně

Kontakt