JAKÉ PROJEVY MŮŽE MÍT POKLES AKCIOVÝCH TRHŮ?

21. ledna 2018 dosáhl akciový trh v USA svého historického maxima. Index Standard & Poor's 500 vystoupal na hodnotu 2873 bodů. O 6 obchodních dní později (5. února 2018) měl hodnotu 2649 bodů. Rozdíl -224 bodů představuje ztrátu -7,8%. Z těchto šesti dní je zpravodajsky nejvděčnější pondělí 5. února 2018, během kterého index přišel o -4,1% (-113 bodů). Média hovoří o největším propadu za 6,5 roku, o panice, o praskající bublině. Jak situaci na trhu chápat? Jaké projevy může mít pokles akciových trhů?

Index Standard & Poor's 500

Nestranný názor

Vždy je k dispozici množství protichůdných názorů, ale při "nenormálních" situacích, zdá se, jsou slyšet více. Možná za to může zájem lidí o něco mimořádného, senzačního a extrémního. Dozvědět se o "to". Být "u toho". Bude pak o čem vypravovat. Lze ale najít nezaujatý názor? Domnívám se, že nikoliv. Důvody jsou dva:

  1. Všichni profesionálové mají na trhu své investice a jejich hodnocení situace je odvislé od toho, zda jim vývoj hraje do karet nebo ne.
  2. Nezaujatý názor by mohl mít ten, kdo nikdy neinvestoval. Ten je ale laikem a takový bude i jeho názor.

Po uplynutí dostatečně dlouhé doby bude možné situaci nestranně vyhodnotit. Příležitosti se chopí akademici a i profesionálové budou situaci hodnotit s klidnější hlavou. Jejich investice již nebudou mít s minulostí nic společného.

Co tedy o prudkém poklesu akciových trhů posledních dní soudíme v Kunz a partneři? Že už bylo na čase.

Korekce nebo recese?

Na stanovení je příliš brzy. Přesněji budeme vědět asi za rok.

Fakt, že index klesne během pár dní o několik procent sám o sobě nevypovídá nic o jeho budoucím chování. To totiž závisí na očekávání "trhů" - investorů, obchodníků s cennými papíry, analytiků. Obvykle jde akciový trh nahoru tehdy, když přicházejí pozitivnější zprávy, než byly očekávány. A obráceně.

Tentokrát se ale zdá, že přišlo příliš mnoho příliš dobrých zpráv a investoři se zalekli, že se objeví inflace vyšší a dříve než s ní počítali. Centrální banka (zde zejména Federální rezervní systém v USA) ve snaze inflaci předejít nebo ji alespoň krotit, zvýší úrokové sazby více a rychleji, než si investoři ještě nedávno mysleli. Vyšší úrokové sazby znamenají vyšší diskontní faktor při odhadu současné ceny akcií. Akcie proto nemohou setrvat na dosavadní úrovni, jejich tržní cena musí poklesnout. Rychlost a míra poklesu závisí na mnoha faktorech: jak velké zvýšení úrokových sazeb investoři nyní předpokládají, jak moc drahé akcie byly, v jaké situaci se nachází a bude nacházet reálná ekonomika, jak moc se projeví "stádní" chování. Při investování hraje psychologie důležitou roli. Lidé mají emoce a podléhají jim.

Jestliže trhy pokles zbrzdí a v několika týdnech naleznou (lokální) dno, přičemž celkový pokles od maxima bude mezi -10% a -20%, z reálné ekonomiky budou stále přicházet příznivé zprávy, budou slyšet uklidňující hlasy z centrálních bank a trhy přejdou v opatrný růst, půjde o standardní korekci akciových trhů. Celou epizodu tak bude možné považovat za drobné škobrtnutí na dlouhé rostoucí vlně, bez významného vlivu na budoucí hospodářský růst. Odvážnější investoři ji využijí k cenově výhodnému nákupu. Slabší povahy zrealizují dosavadní (menší) zisky nebo ztráty.

Pokud bude pokles trvalejší a hlubší, mohou se manažeři společností snažit zvýšit hodnotu akcií snížením firemních nákladů. To by sice zvýšilo firemní zisky, ale současně snížilo poptávku po některých výrobcích a službách. Špatné a zhoršující se zprávy z reálné ekonomiky pak mohou ohrozit naděje na brzký růst akciových trhů. Zasáhnout sice mohou centrální banky i vlády, ekonomika má ale určitou setrvačnost a tak se skutečný výsledek opatření projeví se zpožděním.

Každopádně lze v následujících dnech čekat volatilní obchodování.

Možný je ještě třetí scénář, a to rychlý návrat k hodnotám blízko maxim z ledna 2018. Obdobně jako při zveřejnění výsledku referenda o setrvání v EU ve Velké Británii v roce 2016 nebo prezidentských voleb v USA ve stejném roce. Pokles -1000 bodů na grafu představuje asi -5,4% za 4 hodiny. Návrat byl dokonán následující obchodní den.

Akciový trh v čase zveřejnění výsledku prezidentských voleb v USA

Roboporadci a automatické obchodní algoritmy

V posledních letech roste v USA zájem o služby robotických poradců. Když po nich investoři při prudkém poklesu požadovali radu, nemohli se v některých okamžicích nalogovat na webové stránky roboporadenských firem. Technické obtíže. Přehlcenost.

Automatické obchodní algoritmy jsou počítačové systémy, které vyhodnocují chování trhu a podle výsledku dávají nákupní nebo prodejní pokyny. Jejich výhodou je přísně racionální rozhodování, bez emocí. Jestliže ale algoritmy dochází k obdobným rozhodnutím, mohou (stejně jako lidé) přispívat k zvýšené volatilitě.

Úspěch prodejního pokynu při chybějící kupní straně

Když jsou téměř všichni přítomní obchodníci na trhu přesvědčeni, že je vhodné prodávat, kupci jsou vzácní. Pro prodávajícího je pak situace komplikovanější, protože čím více se snaží kupce najít, tím více musí snížit nabízenou cenu. Jistotu, že skutečně prodá ale nemá. Nastávají okamžiky, kdy se vlastně pouze mění (klesá) cena, ale obchod se neuzavírá žádný. Až se objeví kupující a cena mu vyhovuje, pak teprve dojde k obchodu.

Je dobré mít tuto situaci na paměti už při nákupu akcie. Jestliže jde o málo likvidní titul, riskuje investor nutnost výrazných cenových poklesů při budoucím prodeji, aby přilákal kupující.

Většina burz má pravidla omezující extrémní pohyby. Například při poklesu indexu o určitý počet bodů dochází k vypnutí automatizovaných obchodních systémů. Následovat může i přerušení obchodování.

Volatilita k investování patří

S investováním do akcií je nerozlučně spjato riziko. Je reprezentováno volatilitou - kolísáním - ceny akcie v čase. Fakt, že se některá akcie jeví po určité období jako málo volatilní neznamená, že volatilita zmizela. Nejspíše se projeví v následujícím období.

Zřejmě jsme po několik let žili s volatilitou nižší než bývá obvyklé a teď se začíná opět projevovat.

Co s tím?

Možností je mnoho: diverzifikovat, vybírat kvalitní a likvidní nástroje, sledovat dlouhý investiční horizont, přijmout kolísání ceny jako přirozené. Vybrat si kvalitního investičního poradce.

Příběh firmy Kunz & partneři: Z banky k investičnímu poradenství založenému na důvěře

Na počátku byl Tondův sen, vytvořit lídra v investičním poradenství v České republice Oba dva jsme začínali jako bankéři. Vždy…

PF 2020

Vážení přátelé, za tým Kunz a partneři s.r.o. vám přeji krásné Vánoce, pevné zdraví, spoustu radosti a štěstí. Přeji vám, ať často…

DLUHOPISY - JE ČAS VYSTOUPIT?

Oblíbená diskuze, tentokrát na téma "Dluhopisy - je čas vystoupit?". Pohled investora = věřitele. Jak vnímat půjčku a jak dluhopis?…

Zaujali jsme Vás?

Spojte se s námi a rádi se s Vámi potkáme osobně

Kontakt